Tesadüf Mü (3)

Bunun olmasından nefret ediyorum, bunca şeyin tesadüf olmadığı yada olduğu belirsizliği beni öldürüyor. Kahretsin ki her şey kusursuz bir plan üzerine kurulu. Tüm tutarsızlıklar içinde böyle tutarlılıklar olması beni çileden çıkarıyor. Her şey, her şey bir ana bakıyor. O an ki, o anda her şey birbiriyle kusursuz işliyor, birbirleriyle bir bütün. Bir şeyin sebebi, bir şeyin sonucu. Tüm bunlar bir oyun. Hepsi zamanını bekliyor, olması için geri sayım sayılıyor. Tesadüf denen bir şey yoktur. Tanrının planından ibarettir her şey. Zincirleme bir kaza gibi bu, bu olmasaydı, bunların hiçbiri olmazdı. Bu olsaydı, şu olsaydı, istediğim olacaktı. Tüm bu gizem, ve bilinmezliğin arzulanması, hedefin belirsiz olması mahvediyor, mahvoluyorum.

 

Bir şey istersin bazen, bir şeyi elde etmek; umut etmek istersin. Belki odur, belki oradadır, belki şöyle olur. Tüm bu içten gelen umarların altında kusursuz bir plan var. Her şey önceden belirlenmişçesine bir bilgisayar kodu, saat çarkı misali harekete geçiyor. Tüm umarların altında bir başarısızlık yatar, ve bir başarı. Bu başarısızlıktır ki umar sahibi kişiyi mahveder. Bu başarıdır ki güç sahibinin gücünü temsil eder. Bu öyle bir oyun ki, ne kazanan, ne kaybeden bellidir. Bu bir hayat olsa bile, hayat ne bitmiştir, ne dirilmiştir. Bu cennetteki oyuncu ve kalecinin savaşı. Bu bitmek bilmeyen bir hırsın kurbanı belki. Tüm taşlar döner durur, her biri bir yere uyar. Ve her uyma kombinasyonu doğrudur. Peki ya bizim isteğimiz, sadece bir kombinasyon olması mı yoksa tek bir belirlenen bir istek, kombinasyon mu?

 

Burada anlatılanlar ne hayal, ne rüya, ne de senaryo. Baştan başa her şey bir tasarı. İhtimaller, ihtimaller, ihtimaller. Hepsi olmamaya yemin eder, hepsi sonucunda yeni bir şey çıkarır. Her halükarda yeni bir hayattır. İhtimal, ihtimal, bir ihtimal. Dahi olsa ihtimaller zayıftır, hiç beklemediğin bir zaaf gerçekleşir.

Yazı oluşturuldu 121

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön